sušení, Skladování

Pokud se vám povedlo vypěstovat vlastní chilli papriky, určitě řešíte, kdy je sbírat, jak je usušit a skladovat.

Jak poznat, že jsou papričky zralé?

Chilli papričky stejně jako ostatní papriky, můžete sklízet buď ještě zelené, anebo počkat, až dosáhnou plné zralosti a barvy dle odrůdy. Dokonale zralé lusky poznáte při jemném zmáčknutí, kdy pruží. Pokud máte pocit, že spíše prasknou, nechte je ještě nějaký čas dozrát.

Jak s plody zacházet?

Dle pálivosti zvažte ochranu rukou a očí, protože silice, obsažené v jejich semenech mohou dráždit oči, ústa a pokožku. Na slabší odrůdy můžete sahat čistými rukami, ty silnější vám mohou "prožrat" i rukavice.

Obecně doporučuji alespoň latexové rukavice a bezpečnostní brýle.

Sušení paprik

Po sklizni jednotlivé plody umyjte pod tekoucí vodou a nechte je volně proschnout například na rozložené utěrce. Poté papričky zbavte stopek a rozřízněte je. Ač jsou pálivá i semínka, mohou ve výsledném pokrmu kazit dojem tvrdšími částečkami. Opatrným odstraněním semen rozhodně nepřijdete o ostrost. Nejpálivější část papriček totiž představuje tzv. placenta.

Papričky k sušení by měly být úplně zralé a jasně barevné. Nepoužívejte plody, které jsou poškozené, mají otlaky, barevné skvrny a podobně.

Sušení v sušičce na ovoce

  • U více ostrých odrůd buď vyčleňte plata pouze pro chilli, nebo plody podložte například pečícím papírem.

  • Teplota by se měla po celou dobu sušení pohybovat kolem 35 °C.

  • Po dvou dnech slupky zkontrolujte.

Sušení v troubě

  • Předehřejte troubu na 80°C. Máte-li horkovzdušnou troubu, postačí teplota 40°C.

  • Naskládejte papričky na pečicí plech řeznou stranou dolů. Dejte je jen v jedné vrstvě tak, aby se nepřekrývaly.

  • Pečte chilli papričky asi 6 – 8 hodin. Můžete je uprostřed sušení obrátit, ale není to nezbytné. Jakmile začnou papričky hnědnout, jsou hotové. Nezapomeňte, že doba sušení velmi záleží na velikosti chilli papriček.

Sušení na slunci

  • Počkejte si, až bude předpověď počasí hlásit horké a slunečné počasí nejméně na tři dny v kuse.

  • Naskládejte papričky řeznou stranou dolů na pečicí plech, který pak položte na přímé slunce.

  • Sušte na slunci nejméně 8 hodin. Nezapomeňte papričky obracet, aby se usušily rovnoměrně ze všech stran.

  • V podvečer pečicí plech s chilli papričkami zakryjte čistým prostěradlem nebo ručníkem, abyste je ochránili před hmyzem a rosou. Ráno pak látku odstraňte, aby se papričky mohly dále šušit.

Pozn. Sušit lze i lusky zavěšené na niti, ale tento způsob se nedoporučuje. I když je takový způsob nanejvýš dekorativní, dochází při něm k nerovnoměrnému schnutí a často i plesnivění.


Jakmile půjdou usušené papričky lehce rozdrolit bříšky prstů, jsou hotové. Uskladněte je v nádobě s víčkem pro budoucí použití.

Skladování a zpracování paprik

Pro následné využití vypěstovaných papriček je zásadní jejich skladování. Papričky můžete buď semlít na koření a uskladnit v malých ampulích, anebo uchovat celé sušené lusky ve skleněných tmavých sklenicích, které seženete v lékárně či laboratorních potřebách. Koření uskladněné v suchu a temnu si pak dlouho udrží své jedinečné vlastnosti.

Při mletí vysušených chilli papriček oceníte kvalitní mlýnek. Vyplatí se nejen pro dlouhou výdrž, ale i pro dokonalé rozmělnění slupek. Tím optimálně uvolníte chuť a ostrost do pokrmu. Zároveň plody nepřepálíte, což se stává v případě použití nekvalitních mlýnků.

Uskladnění semen

Usušená semena lze využít pro výsev v dalších sezónách. Pamatujte, že semínka s každým rokem ztrácí na klíčivosti (skladovaná v teplejším prostředí rychleji). Zasaďte je nejlépe hned následující sezónu. Pokud jsou semínka starší než tři roky, už je raději nesázejte. Pro co nejvyšší klíčivost jsou důležité tyto faktory:

  • Sucho - dejte ideálně do uzavíratelného igelitového sáčku (příp. sklenici), aby se k semenům nedostávala vlhkost.

  • Tma - uchovávejte např. krabici nebo šuplíku

  • Teplota cca 15 - 18°C - vyšší i nižší teploty v delším čase mohou klíčivost snižovat

Moření semen

Může se stát, že k semínkům zavlečete nějakou chorobu. Pokud chcete mít jistotu ochrany, můžete semínka namořit. Nejvíce se hodí moření za sucha, kdy přímo do sáčku s osivem nasypete práškové mořidlo, pořádně protřepete a poté celý obsah přesejete.