Růst rostlin
Pokud jste zajistili vhodné prostředí, semínka papriček vám vyklíčí. K plodům je však stále ještě daleko a je potřeba zabezpečit rostlinkám kvalitní růst.
Když semínka klíčí
Od zasazení k vyklíčení trvá několik dnů i týdnů (dle druhu papriky). Po vyklíčení se sazeniček raději nedotýkejte, jsou velmi choulostivé a citlivé.
Sotva mají rostlinky cca 2 cm, není už potřeba pařeniště uzavírat. V této chvíli je nejdůležitějším prvkem dostatek světla, proto rostlinky umístěte na jižní okno nebo do skleníku. Dopřejte rostlinkám také pravidelnou zálivku, ne však přemokření.
Přesazování rostlinek
Chilli vytváří řady lístků po páru, tu první nazýváme semínkové listy a další je první opravdová řada lístků. Jakmile vaše sazeničky tyto opravdové lístky vytvoří, přesaďte je do větší nádoby.
Pro velké druhy rodů Chinense jsou ideální květináče o objemu 10 - 15 litrů a více. Okrasné, menší druhy si vystačí s klasickými truhlíky nebo objemem 3 - 5 l.
Faktory úspěšného růstu
Půda
Pro většinu chilli papriček je nejvhodnější zásaditá, hlinitopísčitá a dostatečně provzdušněná půda.
Potřebné živiny rostlina získává rozpuštění na minerály ve vodě. Není tedy nutné půdu přehnojovat, zásadní je nechat dobře rozvinout kořenový systém.
Jako půdu je možné využít běžné substráty či půdu z kompostu. Vyplatí se půdu prokypřit pískem nebo perlitem a vyhnojit koňským nebo kravským hnojem.
Pozn: Pro jistotu doporučuje půdu dezinfikovat.
Světlo
Doba slunečního svitu se pozitivně odráží na dozrávání plodů a jejich chuti. Dostatek slunečních paprsků rostlině poskytuje potřebnou energii, kterou následně může vynaložit při tvorbě květů, plodů a kořenového systému.
Při pěstování ve skleníku buďte ovšem opatrní aby se vám rostliny nespálily, často je nutné je chránit zastíněním.
Teplo
Teplota pro správný růst chilli paprik se pohybuje nejčastěji okolo 35°C. Při pěstování ve skleníku se jednoduše dosáhne teplot přes 50°C a to rostlinám přináší komplikace (v listech se například pozastaví látková výměna). Papriky jsou náchylné na mrazíky a dlouhodobé nízké teploty zpomalují jejich růst a vývoj. Při pěstování venku se je pokuste chránit před prouděním chladného vzduchu od země.
Pozn. Přemístění ven se doporučuje až po "třech zmrzlích" - tj. v druhé polovině května.
Vzduch
Chilli paprikám vyhovuje proudění vzduchu ve vyšších partiích. Časté větrání skleníku u stropu se tedy projevuje jako žádoucí.
V nevětraném prostoru může přestat probíhat látková výměna v listech.
Zálivka
Pokud možno vždy zalévejte odstátou a ne příliš studenou vodou, ta totiž způsobuje paprikám teplotní šok a zabraňuje jim v přijmutí vody.
Chilli papriky špatně snáší trvale mokrou půdu, daleko lépe snesou občasné lehké vyschnutí něž přelévání.
Mírně vlhká půda je ideální v období růstu a v období dozrávání plodů je dobré zálivku trošku omezit. Díky vyšší suchosti půdy se rostlina obrní zvýšením kapsaicinu a navýší se pálivosti chilli. Zabráníte tím také praskání plodů z důvodu přílišné vlhkosti.
Živiny, hnojení
Nejdůležitější prvky pro papriku jsou uhlík, dusík, fosfor, draslík, vápník, vodík, kyslík, síru, mangan, hořčík, železo, měď, zinek, bór, chlór, molybden.
Přírodními hnojivy jsou např. zkvašené slepičince nebo "žížalí čaj" (žížalí trus z vermikompostu). Na trhu je také celá řada umělých hnojiv. U průmyslových hnojiv je důležité dodržovat správné dávkování. Malými dávkami oberete papriky o živiny, přehnojením hrozí spálení kořenového systému i ukládání nepotřebných látek do plodu, který pak jíte.
Pozn. První hnojení tekutým hnojivem dáváme cca po měsíci růstu.
Problémy a řešení
Kroucení listů
Kroucení listů může být způsoben nadbytkem či naopak nedostatkem Boru, nedostatkem Hořčíku (okraje se otáčejí dovnitř nahoru), nedostatkem Vápníku nebo rozdílným poměrem pH při zálivce, přebytkem živin. Možná kombinací několika faktorů.
Je potřeba zlepšit přísun živin - např. vápníkové hnojivo ve formě postřiku na list.
"Nitkovatění"
Nitkovatění (když se rostlina velmi vytahuje) bývá kvůli nedostatku světla.
Řešením je dopřát rostlince více slunečního svitu, jinak z takové rostliny nic nebude.
Žloutnutí listů
Žloutnutí až bělení listů se začíná objevovat od spodních lístků a může postupovat výše. Problémem může být uhnívání (nádoba nemá ve dně otvor, přebytečná voda neodtéká a kořeny hnijí ve vodě) nebo rostlina nemá dostatečný prostor. Většinou stačí upravit podmínky - přesadit do většího a zajistit odvod přebytečné vody.
Popálené listy
Místy seschlé fleky na listech jsou reakcí na ostré slunce. Pro záchranu rostlinky ji minimálně dočasně přemístěte do stínu.
Pozor i na další hrozby při pěstování!
Jak zamezit opadávání květů nebo zatočit se škůdci? To věnujeme samostatnou sekci:
Pokud Vaše papričky v pohodě rostou, za čas budou kvést. Přečtěte si, co o květech a růstu plodů >>