Druhy chilli papriček
Existuje pět hlavních druhů chilli. v rámci těchto pěti druhů je však více než 3000 odrůd.
Základní rozdělení na pět hlavních druhů chilli papriček je následující:
Capsicum Chinense (paprika čínská)
Lze říci, že znakem je vysoká pálivost. Zástupci tohoto druhu patří mezi ty nejpálivější. Kromě vysokého obsahu kapsaicinu mají i velké množství aromatických silic, které stojí za nepopsatelnou vůní i chutí, jenž drží stopy exotického ovoce.
Mezi jejich charakteristické rysy patří široké listy i široká stavba rostliny.
Jméno tohoto druhu je zavádějící, protože jeho vlastí je Střední Amerika, poloostrov Yucatán a oblast Karibiku.
Příklad rostlin: Habanero, Naga Jolokia, Bhut Jolokia, Trinidad Moruga Scorpion, Carolina Reaper, ...
Capsicum Annuum (paprika setá, roční)
Capsicum Annuum se označuje též jako paprika roční, což může být matoucí. Při zajištění vhodných podmínek mohou být i “papriky roční” trvalky.
Poznávacím znakem je masitá stavba lusku, charakteristická papriková vůně a jiskrnou chuť, která se houpe mezi sladkým a hořkým tónem.
Paprika setá je původem ze Severní Ameriky a severní části Ameriky Jižní. Jde o nejběžnější a nejrozšířenější z domestikovaných paprik. Vyznačuje se celou škálou tvarů a velikostí, a to jak sladkých, tak pálivých odrůd, od kapií až po chilli papričky. Široká je i škála velikostí od dekoračních rostlin na stůl po keře. Plody většinou při dozrávání mění barvu - nejdříve zelené, pak žluté a nakonec červené. Některé odrůdy však nesou purpurové nebo oranžové plody. Mohou mít rovněž rozmanitý tvar od kulatých, kuželovitých nebo po ostře zakončené.
Příklad rostlin: Jalapeno, Bell Pepper, New Mexican, Pequin, Serrano,..
Capsicum Pubescens (paprika chlupatá)
Druhové jméno „chlupatá“ se vztahuje k chloupkům, jimiž jsou porostlé listy a lodyhy této papriky. právě “chlupatost” je společně s tmavými semeny poznávacím znakem tohoto druhu. Charakteristickým znakem plodů pak je jejich masiitos a kulatost. Pálivost je mírná, chuť neuvěřitelně jiskrná a nasládlou linku doplňují lehké nádechy exotického ovoce.
Pěstuje se zejména ve Střední Americe a na severozápadě Jižní Ameriky a to ve vyšší nadmořské výšce než ostatní druhy paprik.
Příklad rostlin: Rocoto, Chile Manzana, Canario, ...
Capsicum Frutescens (paprika křovitá)
Poznávacím znakem tohoto druhu jsou většinou hojné drobné plody, rostoucí směrem nahoru (mají kuželovitý až kopinatý tvar) a menší keřovitý vzrůst. Jsou tedy ideální pro pěstování v květináčích. Tento druh je náročný na sluneční svit.
Dalším znakem je tenká slupka i dužina, prudká pálivostí, která však má brzký konec. Po stránce chuti se od frutescens dá očekávat jiskrná sladší chuť s aroma tropického ovoce.
Paprika křovitá pochází pravděpodobně z Jižní nebo Střední Ameriky, v současné době se přirozeně vyskytuje ve většině Střední Ameriky i v severní a západní části Ameriky Jižní.
Příklad rostlin: Tabasco, Picante Malagueta, Piri-piri, Xiaomila, ...
Capsicum Baccatum (paprika křídlatá)
Společným znakem je větší vzrůst rostlin (až 2 m), silný kmen, dekorativní květy, delší doba zrání plodů a kuželovitý tvar plodů. Mají oříškovou chuť spolu s chutí tropického ovoce.
Původem je z Jižní Ameriky, kde patří k nejčastěji pěstovaným papričkám.
Příklad rostlin: Tabasco, Picante Malagueta, Piri-piri, Xiaomila, ...