Příprava před sázením

Ještě než začnete sázet semínka chilli papriček, přečtěte si následující řádky, aby vás nic nepřekvapilo a měli vše připravené dopředu.

Co je potřeba pro výsev

První, co vás napadne, jsou sazenice. Pokud máte vybranou rostlinku, stačí zakoupit semínka. Sehnat se dají v kamenných obchodech, e-shopech i od ostatních pěstitelů na internetu.

Když máme semena, potřebujeme mít kam umístit - tedy substrát. Možností je mnoho, např.:

  • zemní substrát - běžně se prodávají substráty pro sazenice, jsou i speciální substráty pro chilli.

  • rašelinové tablety (tzv. jiffy) - jedná se tabletky slisované rašeliny v textilním válečku. Po navlhčení nabobtnají a díky textilii drží tvar. Jiffy jsou běžně dostupné ve všech obchodech, kde se prodávají sazenice.

  • kokosové tablety - obdobně jako jiffy jsou dostupné i tablety z kokosového vlákna.

Dobře vyberte místo. Prostředí je pro vyklíčení zásadní. Semena potřebují teplo a vlhko.

Příprava semen

Dříve než semínka zasejete, udržujte je v suchu, tmě a chladu. Semínka starší než tři roky již nesázejte.

Doporučuje se (není nutné provádět) semena před setím alespoň 24 hodin máčet v heřmánkovém nebo černém čaji. Tyto čaje mají dezinfekční schopnosti a zlikvidují tak případné plísně. Stěna semínka tím zároveň změkne a my tak pomůžeme samotnému klíčku.

Jak se v sazenicích orientovat

Ještě než začnete, myslete také na to, jak si sazenice poznáte. Pokud bude sázet jediný druh v jeden čas, nemusíte toto řešit, v opačném případě je třeba se vymyslet organizaci. Popište si nádobu nebo k sazenicím přiřaďte popisný štítek. Osobně jsem k sazenici zapíchl párátko s vlaječkou, na které bylo číslo. V externí tabulce pak k číslu vedl vše potřebné. minimálně doporučuji vést údaj o názvu rostliny, datu zasazení, datu vyklíčení, případně si můžete pro sledovat i místo, substrát, přípravu či další údaje pro váš přehled, jak se údaje projevují na úspěšnosti vyklíčení a růstu (není nutné).

Dezinfekce zeminy

Pokud sázíte semínka do zeminy, nebo v době, kdy bude do zeminy přesazovat vyklíčené rostlinky, je vhodné zem dezinfikovat. Nikdy totiž nevíte, co v zemi může být za zárody (ani v kupované). Abyste se zbavili možných plísní, hub či vajíčet různých mušek a škůdců, preventivně zeminu těchto zárodků zbavte.

K dezinfekci vedou dvě cesty - chemická a mechanická. Chemická je sice snazší a rychlejší, ale pro běžné domácí pěstování chemikálie nedoporučuji. Principem mechanické desinfekce je termické ošetření - vysoká teplota, která veškeré živé zárodky zahubí. V domácí prostředí to můžete učinit například.

  • Klasická trouba - zeminu navrstvěte na starý plech a dejte ji do trouby. Teplotu nastavte na 90 – 100 °C a pečte alespoň 45 minut. Počítejte ale s tím, že trouba zeminou načichne a bude potřeba ji vyvětrat.

  • Mikrovlnná trouba - v mikrovlnce je dezinfekce rychlejší, postačí zhruba 15 minut při plném výkonu. Substrát ovšem předem důkladně prohlédněte, zda v něm není zapomenutý nějaký kovový předmět nebo třeba obyčejný kamínek. Zeminu můžete mít v plastové nádobě, nebo mikrotenovém sáčku - tím částečně zabráníte zápachu. K ošetření v mikrovlnce je zapotřebí voda - zemina by měla být rovnoměrně provlhčen.

  • Tlakový či parní Hrnec - dno hrnce (do výšky cca 10 cm) zaplňte vodou a vložte napařovací síto vyložené netkanou textilií, pak nasypte zeminu. Ponechte pod pokličkou dostatek místa (několik centimetrů) pro páru. Jakmile teplota dosáhne 90 až 100 °C, vařte ještě hodinu.

Pro všechny možnosti platí, že po ošetření je potřeba zemině navrátit vláhu.

Má přípravu hotovou? Přečtěte si, jak na výsev sazenic >>