Mšice

Mšice jsou polokřídlý hmyz (4 - 6 mm), živící se paraziticky na rostlinách sáním rostlinných šťáv. Sání způsobuje zakrslý růst, kadeření, svinování čepelí a změny ve zbarvení listů. Škodí přenosem viróz, případně i vylučováním medovice.

Mšice se obvykle vyskytují ve formě bez křídel, při přemnožení se však začnou líhnout i okřídlení jedinci a mšice se tak mohou přesunout z rostliny na rostlinu.

Jak se mšic zbavit?

Mospilan

Insekticidní přípravek k hubení širokého spektra škůdců. Působí systémově a translaminárně. Stříkají se mšice ze spodu listů.

Spruzit

Přípravek, jehož účinná látka je přírodního původu (vyrábí se z květů kopretin), takže neškodí rostlině ani okolí.

Česnek

Dva stroužky česneku rozmačkejte do sklenice vody a nechte odstát alespoň 6 hodin. Nevýhodou může být, že může odpuzovat i některé opylovače. Aplikovat by se tedy měl až po odkvětu plodin.

Tabák

Levný tabák, nebo nedopalky zalijte horkou vodou a nechte do druhého dne vylouhovat. Poté pečivě přeceďte (aby nemohlo dojít k ucpání trysky postřikovače) a rozprašovačem postříkejte postižené rostliny, v případě potřeby postřik opakujte.

Rebarbora

Listy a řapíky jemně pokrájejte a povařte ve vodě. Vychladlý a scezený vývar používejte k opakovaným postřikům

Mýdlová voda

Postup, který ověřily už naše babičky. Rozpusťte mýdlové vločky ve vodě a aplikujte postřikovačem. Mšice zahubí spolehlivě do druhého dne. Účinnost ještě zvýšíte, když necháte v mýdlové vodě louhovat chilli.

Při aplikaci je důležité rostliny důkladně postříkat i na rubu listů, kde se škodlivý hmyz nejčastěji ukrývá, a ošetření provádět časně ráno nebo večer.

Návod na tabákový výluh proti mšicím

150 g tabáku rozmícháme ve 3 litrech vody, za občasného míchání vaříme pod pokličkou nejméně 1 hodinu. Po uvaření nám zbyde zhruba 2,5 litru tmavě hnědé zapáchající tekutiny, kterou přecedíme přes jemné sítko (punčochu, gázu, prostěradlo). Tímto výluhem naplníme postřikovač a rozředíme 1:1 a stříkáme na zasažená místa mšicemi. Při větším napadení rostliny papriky je lepší použít 100% koncentrovaný roztok, účinek bude rychlejší.

Galerie