Výsev sazenic

První metou při pěstování papriček je jejich úspěšné naklíčení. Ideální doba pro začátek jejich pěstování je období začátku roku (leden - březen).

Doba k vyklíčení je různá podle druhu sazenic. Obvykle se pohybuje v rozmezí 5 až 14 dní, může však trvat i přes měsíc. 

Prostředí pro naklíčení

Semínkům je potřeba pro klíčení poskytnout vhodné podmínky - tzn. dostatek vláhy a tepla. Pro naklíčení můžete použít téměř cokoliv - od papírových kapesníčků po kostky minerální vlny. Nejvhodnější k růstu je však půda či rašelinové tablety (jiffy).

Pokud semena překrýváte zeminou, dejte jen malou vrstvu (cca do 3 mm). Pokud musí klíček následně překonávat větší masu zeminy, nemusí k tomu mít potřebnou energii a na povrch by se nedostalo.

Sadbu umístěte umístěte na teplé místo - např na radiátor. Já jsem udělal ze dvou plastových misek z rozvozu obědů malý pařník s tím, že vrchní část má větrací otvory. Tyto “pařníky” jsem umístil na radiátor.Jak se o semínka starat

Semínka zalévejte přiměřeně tak, aby byla zemina vlhká, ne bažinatá. To je vše, co můžete dělat. Světlo v této fázi není důležité.

Problémy a řešení

Objevila se plíseň

Problémem je chlad a nedostatečné větrání. Plíseň seškrábněte a změňte prostředí vyzkoušej hypermangan. Případně je možné postřik slabým roztokem hypermanganu.

Podhoubí na substrátu

Občas se na substrátu objeví houba (Trichoderma virens). Vypadá podobně jako plíseň, není však nebezpečná - naopak aktivně potlačuje původce onemocnění a představuje tak významný preventivní prvek v ochraně sazenic. 

Další příspěvky k tématu:


Komentáře

Už jste četli tohle?

Příprava před sázením

Druhy chilli papriček